RGH JTAG KULANIMI

29 Mart 2015

RGH/JTAG Nedir?
RGH açılımı Reset Glitch Hack adını verdiğimiz bir hack ile XBOX360 oyun konsolunun donanımında yapılan bir dizi değişiklikle ücretli olan XBOX360 oyunlarının çalıştırılabilir hale getirilmesidir. JTAG ise açılımı Joint Test Action Group olup RGH ile aynı özellikleri taşıyan fakat yapılış mantıkları aynı olmayan ve eski sürüm XBOX360 makinalarına uygulabilinen hackleme türüdür. RGH ise yeni sürüm XBOX360’lara uygulanıyor. RGH ile JTAG’ın çalışma mantığı aynı diyebiliriz.
xbox 360RGH/JTAG Nasıl Yapılır?
Reset Glitch adını verdiğimiz çiplerin XBOX360 anakartının belli bölgelerine özel kablo ve dirençlerle lehimlenmesi ile donanımsal olarak yapılır. Ardından XBOX360’ın çalışması için gereken bilgileri aldığı NAND dosyası denilen dosya bir takım programlarla yamalanarak XBOX360’ın hafızası olan flash bölümüne yüklenerek bu çiplerin çalışır hale getirilmesi sağlanır. Bu çipler XBOX360’a sürekli yeniden başlama sinyalleri göndererek XBOX360’ı kendi istekleri doğrultusunda (yamalanmış NAND dosyasını kullanarak) açılmaya zorlarlar. Sonunda bu işleme yenik düşen XBOX360 bu yamalanmış NAND dosyası ile açılır. Bu işlem RGH’nindir. JTAG’ın ise dediğim gibi RGH ile yapılış mantığı farklı olduğundan JTAG, XBOX360 kasasının içini açmadan uygulanır.
jtag nedir


RGH/JTAG Ne İşe Yarar, Neler Yapılabilir?
JTAG veya RGH yapılmasının en büyük nedenlerinden birisi DVD’ye olan bağımlılığın kaldırılmasıdır. Bunun dışında yapabileceklerimizi sıralarsak;

*DVD kullanılmaz. (Oyunlar harici ya da dahili harddiskten oynanabilir)
*DVD kullanılmadığı için DVD gürültüsü yoktur.
*Downloadable Content (DLC – Ek paketler), Xbox Live Arcade Games (XBLA – Microsoft’un LIVE üzerinden satışa sunduğu oyunlar) ve Title Update (Oyun güncellemeleri ve yamaları) rahatlıkla oynanabilir, kurulabilir.
*Emülatörler kurularak nostalji yaşanabilir.
*Homebrew (XBOX360’a özgü olmayan) uygulamalar çalıştırılabilir.
*Sıcaklık değerleri görülüp, fan hızlarında yapılacak ayarlamalar ile tehlikenin önüne geçilebilir.
*Bir takım ayarlamalar ile Linux işletim sistemi kurulabilir.
*Bir takım programlarla yüksek çözünürlüklü görüntüler izlenebilir. (Henüz tam anlamıyla çalışabilen bir program olmamasına rağmen üzerinde çalışılıyor.)
*System Link destekli oyunlar XBOX LIVE bağlantısı gerekmeden bilgisayara kurulacak olan bir uygulamayla internet üzerinden oynanabilir. (XBS Link)
*XBOX LIVE için her ay para ödeme zorunluluğu yoktur.
*XBOX LIVE bağlantısı kurulamaz. (Microsoft fark edip XBOX360’ınızı yasaklar ve yaptırmış olduğunuz JTAG/RGH uygulaması da çalışmaz hale gelir.)
*RGH işlemi sırasında XBOX360 anakartına yapılan müdehalelere göre açılma hızında gecikmeler olabilir. Eğer iş iyi yapıldıysa böyle bir sorun yaşanmaz.

RGH/JTAG Yaptıracağım. Nelere Dikkat Etmeliyim?
JTAG/RGH yaptırmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken en önemli iş, bu işlemi yapacak olan kişiden DVD Key, CPU Key ve daha da önemlisi NAND dosyanızın yedeğini istemek olacaktır.